Anasayfa Testler Eğitim Teknoloji Hakkımızda İnsan Kaynakları

Site içi arama:  

Anasayfa
Çalışma Alanlarımız
Kanser Nedir?
Kanser Teşhisi:
Sitoloji ve Patoloji
Kanser Tipleri
İnce İğne
Aspirasyon Biyopsisi
Patolojik Materyal
Hazırlanması
Sitolojik Materyal
Hazırlanması
English
Ulaşım
E_SİTOLOJİ KANSER NEDİR?


TÜMÖR

Vücutta ortaya çıkan bütün iyi huylu ve kötü huylu tümörler bu ad altında toplanır. Tümör: Normal dokulardan çıkan, düzensiz, vücutla uyumsuz, vücudun kontrolü dışında ve sınırsız büyüyen anormal doku kitleleridir. Bu kitleler, ortaya çıkmalarına yol açan sebep ortadan kalksa bile büyümelerine devam ederler, yani özerktir (otonom). Tümörler, hasta üzerinde yaşayan asalaklar olup, vücuttaki normal dokular ve organların enerji ve besinlerine ortak olurlar.

Tümörler; İyi huylu (Benign, selim) ve kötü huylu (Kanser, malign, habis) olmak üzere iki gruba ayrılırlar.


İYİ HUYLU TÜMÖRLER

Çıktıkları dokuya çok benzerler, yavaş büyürler, hastalar için öldürücü değillerdir veya nadiren öldürücü olurlar (Hayati bir organın içinde gelişen iyi huylu tümörler- örneğin beyin içindeki iyi huylu bir tümör- organın hassasiyeti nedeniyle öldürücü olabilir). İyi huylu tümörler, çevreye ve uzak organlara yayılmazlar.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER

Tümüne birden “Kanser” adı verilmektedir. Kötü huylu tümörler, çıktıkları dokuya iyi huylu tümörlere göre daha az benzerler ya da hiç benzemezler. Kanserler, iyi huylu tümörlere göre hızlı büyürler, çevreye ve diğer vücut organlarına yayılma sonunda hastayı öldürebilirler.

Aşağıdaki tabloda iki tümör tipinin özellikleri karşılaştırmalı olarak yazılmıştır. Yanda izlenilen fotoğraflar serimizdeki birkaç meme kanseri vakasına aittir.

ÖZELLİKLER

İYİ HUYLU

KÖTÜ HUYLU

Çıktığı normal dokuya benzerlik

Normale çok benzer

Normale az benzer veya hiç benzemez

Büyüme hızı

Yavaş

Bazen hızlı, bazen yavaş

Çevrelerine yayılma

Yayılmaz

Yayılır

Uzağa yayılma(Metastaz)

Yayılmaz

Yayılır

 


Kanser tedavisinin birinci aşaması, kanserin tanısını koymaktır. Kanserin kesin ve son tanısı ancak sitoloji veya patoloji ile konabilir. Bunların dışındaki yöntemlerle konulmuş tanılarla tedavi bilimsel değildir. Sonuçları hasta için tehlikeli olabilir.


Adres: Altunizade Mah., Kısıklı Caddesi, Haluk Türksoy Sokak, Işık Plaza: No: 7/1 34662 Altunizade Üsküdar/İstanbul Tel.:(0216) 474 47 66 Fax:(0216) 474 47 65
E-mail:esitopatoloji@gmail.com